گزارش نشست نقد و بررسی کتاب گسترش رده اسلام BP

نشست گزارش نشست نقد و بررسی کتاب گسترش رده اسلام (BP) به همت انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی قم وبا همکاری اندیشکده فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ۱۸سفندماه سال ۱۳۹۵ برگزارشد.حضار و شرکت کنندکان از مدیران کتابخانه‌ها، کتابدارن، فهرست نویسان، اساتید و متخصصان کتابداری بودند. آقایان دکتر فدایی عراقی و ابراهیم عمرانی، به عنوان داوران نشست نقد حضور داشتند. همچنین اعضای مکتا (مجمع کتابخانه های تخصصی و حوزوی استان قم) و ویراستاران اثر سرکارخانم زهره علوی و خانم مدرسی و حضور داشتند. ناقدان این نشست سرکارخانم طیبه حاج باقریان و آقای محفوظی بودند.

ابتدا دکتر مهدی محمدی(رییس انجمن کتابداری قم) ضمن عرض خیرمقدم به شرکتکنندگان به تبیین اهداف این نشست و معرفی ناقدان پرداختند، وی در صحبت‌های خود اشاره کردند که فهرست‌نویسی و رده‌بندی یکی از موضوعات اساسی حوزه علم اطلاعات و دانش‌شناسی است و همه ساله بخش اعظمی از انتشارات این حوزه را به خودش اختصاص داده است. وی یادآور شدند که همیشه در سال‌های اخیر مخصوصا در بعد از انقلاب اسلامی نگاه‌های متفاوتی نسبت به رده‌بندی کتابها بوده است. به عنوان مثال، در ۲- ۴ خرداد ماه ۱۳۶۰ در دانشگاه فردوسی مشهد سمینار کتاب و کتابداری برگزار شد که یکی از عمده‌ترین محورهای آن همایش سیستم‌های رده‌بندی بود و بسیاری از منتقدان نظامهای رده‌بندی کنونی از ناقص بودن شماره‌های این رده‌بندیها در خصوص موضوعات اسلامی و متناسب با نیازهای جامعه اسلامی بودن سخن می‌گفتند. در سال ۱۳۶۵ در «پانزده مقاله کتابداری » که نویسنده آن تحصیل‌ کرده‌ای بود که تازه از تحصیل در خارج برگشته بود رده‌بندی را یکی از مشکلات جامعه اسلامی دانست. در سال ۱۳۷۲ از کتابخانه آیت الله مرعشی کتاب تحت عنوان « درآمدی بر رده‌بندی علوم» منتشر شد. همه این بحث‌ها حاکی از آن بودند که نظام‌های رده‌بندی احتیاج به بازنگری و متناسب با نیازهای روز بودن را می‌طلبد. در کنار این نگاه‌ها که سیستم‌های رده‌بندی رایج را محصول غرب می‌دانستند که بایستی برچیده شوند گروهی نیز معتقد بودند که علم خاستگاه غربی و شرقی ندارد علم خاستگاه جهانی دارد و ممکن است نظریه‌ای از غرب صادر شود ولی پای در اندیشه‌های شرقی داشته باشد. پذیرفتن نظامهای رده‌بندی‌های استاندارد و توسعه آن متناسب با نیازهای جامعه محصول این دیدگاه بود. امروز نیز در نشستی جمع شدیم تا محصول جدیدی از این دیدگاه را که « گسترش یافته BP » را به بحث بشینیم.

سپس دکترامیرخانی (معاون کتابخانه ملی) ضمن اشاره به جایگاه قم درفهرست‌نویسی و وجودکتابخانه‌های غنی در منابع اسلامی اشاره کردند.

آقای محفوظی وخانم حاج باقریان ضمن توضیح کلی درباره هدف از نشست ونقد جاری، مطالب خود را در ۷ دسته کلی ارائه کردند. سرکارخانم علوی و مدرسی به بررخی ازمطالب پاسخ دادند،

در انتهای جلسه دکتر مهدی محمدی ابراز امیدواری کردند که این نشست باب شروع همکاری انجمن کتابداری واطلاع رسانی قم و مجمع مکتا قم، با کتابخانه ملی ایران قلمداد باشد. همچنین  مقرر شد نشست بعد در قم با حضور فهرست نویسان و اساتید و حضاری که در نشست حضور دارند برگزار شود.

در پایان آقایان دکتر فدایی عراقی و ابراهیم عمرانی دیدگاه‌های خود را در ارتباط با مطالب بیان شده و پاسخ تهیه‌کنندگان BP عنوان کردند.

بعد از نشست و بازدید شرکت کنندگان از بخش های مختلف کتابخانه ملی، افراد شرکت کننده جلساتی را با آقای دکتر خسروی ریاست محترم انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران و آقای امیرخانی معاون کتابخانه ملی برگزار کردند.

در دیدار با ریاست محترم انجمن کتابداری گزارش مکتوبی از فعالیت‌های یک سال اخیر انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم ارائه شد. همچنین در دیدار اعضاء مکتا با جناب آقای دکتر امیرخانی معاون کتابخانه ملی، تفاهم‌نامه همکاری امضاء شد.

در ادامه گزارش تصویری نشست ارائه میگردد:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *