گزارش جلسه مشترک انجمن کتابداری و اطلاع رسانی استان قم با مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم

دستور جلسه

پیشنهاداتی در زمینه بهبود و اصلاح فیپاهای ناشران استان قم و برگزاری کارگاه های  آشنایی با فیپای الکترونیکی.

این نشست صمیمانه در ۱۰ مردادماه ۱۳۹۶ ساعت ۹ صبح در دفتر مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد استان قم، جناب آقای سید موسی حسینی کاشانی برگزار گردید. این جلسه با توجه به درخواست معاونت محترم کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای دکتر امیرخانی از انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم مبنی بر وجود فیپای تقلبی در استان قم و ضرورت آگاهی‌رسانی ناشران نسبت به مزایای فیپا و برنامه‌ریزی جهت برگزاری کارگاه مربوطه تشکیل گردید.

در ابتدای جلسه محمدی استانی و دکتر مهدی محمدی ضمن معرفی انجمن و اعضای آن، انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران را از فعال ترین انجمن ها و دارای رتبه A وزارت علوم اعلام کردند. در حال حاضر شاخه‌های استانی این انجمن فعال می‌باشند که شاخه قم از فعال‌ترین شاخه‌ها محسوب می گردد.

در ادامه نشست، حاضرین به بیان دغدغه‌های خود پیرامون یکی از مسائل در امور صدور مجوز چاپ یعنی فیپای الکترونیکی و مزایا و مشکلات کنونی آن پرداختند. از آنجا که آمار نشر استان قم پس از تهران بالاترین آمار در کشور است لزوم توجه به این بخش را ضروری می‌سازد، از این رو پیشنهادات انجمن در این حوزه به قرار ذیل خدمت ایشان اعلام شد:

  1. پیشنهاد برگزاری کارگاه های آشنایی با فیپای الکترونیکی برای ناشران استان قم
  2. ایجاد نمایندگی کتابخانه ملی در استان قم به همت و همکاری انجمن کتابداری قم و مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم (مکتا) به منظور تسریع در روند صدور فیپای الکترونیکی و کوتاه‌تر کردن فرایند چاپ
  3. لزوم بررسی اصالت فیپای دریافتی ناشران در هنگام درخواست و صدور مجوز چاپ از سوی اداره ارشاد استان قم

در ادامه جلسه، جناب آقای حسینی کاشانی ضمن خوش آمد گویی و تشکر از انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم جهت برگزاری این نشست، وجود انجمن‌ها را از ضروریات دانست و بر مستقل بودن انجمن‌ها از بدنه دولت تاکید داشتند. مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم پیشنهادات انجمن در زمینه فیپا را قابل تامل و پیگیری دانستند و با وجود مشکلاتی که در بخش دستورالعمل هایی اجرایی وزارت ارشاد جهت صدور مجوز‌های لازمه، تشکیل کارگروهی به منظور شناسایی مشکلات فیپای تقلبی را ضروری دانستند و ابراز کردند که آن را در دستور کار خود پس از این نشست در نظر خواهند گرفت.

همچنین مقرر گردید که به منظور پیگیری مطالب، جلسه‌ای با حضور مسئولین کتابخانه ملی، انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گیرد.

 

حاضرین: آقایان دکتر مهدی محمدی، محمدی شجاعی، محمدی استانی، نصیرزاده، و دیدارپور.
خانم‌ها: حاج باقریان، حسنخانی، رمضانی، امید و جعفری‌فر.

غایبین: آقای احمدلو و خانم دکتر فرهودی.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.