گزارش کارگاه‌های انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی قم در زمستان ۹۶

به گزارش کمیته اطلاع‌رسانی انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی قم در بهمن و اسفند ماه ۹۶ پنج کارگاه با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم، کتابخانه آیت‌الله بروجردی و انجمن دانشجویی علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه قم برگزار شد. در این دوره نیز امکان شرکت در کارگاه‌ها به صورت مجازی فراهم آمد تا شرکت‌کنندگان و علاقه‌مندانی که امکان حضور فیزیکی در کارگاه‌ها را نداشتند بتوانند به صورت مجازی در این کارگاه‌ها شرکت نمایند. در این دوره از کارگاه‌ها در مجموع ۱۴۴ شرکت‌کننده به صورت حضوری و مجازی شرکت کردند که ۴۴ نفر به صورت مجازی و ۱۰۰  نفر به صورت حضوری شرکت داشتند. در ادامه گزارش و خلاصه مطالب در هریک از کارگاه‌ها ارائه می‌شود:

  • آشنایی با سندشناسی (اسناد شرعی، دیوانی و مهرها)/ مدرس استاد اسدالله عبدلی آشتیانی (پژوهشگر حوزه اسناد)

اولین کارگاه دوره زمستانه انجمن، در تاریخ ۲۸ بهمن ماه به مدت ۴ ساعت در کتابخانه آیت‌الله بروجردی(ره) برگزار گردید. در این کارگاه که با استقبال نسخه و سندشناسان مراکز مختلف استان قم روبرو

شد، استاد عبدلی آشتیانی به ارائه مطالبی در ارتباط با انواع سند، بخش‌های مختلف آن

و سندخوانی برخی سندهای تاریخی پرداختند. همچنین در این کارگاه شرکت‌کنندگان به صورت عملی با برخی از مهرها در اسناد دیوانی و شرعی آشنا شدند.

  • کارگاهچگونه یک کتابخانه دیجیتال بسازیم؟/ مدرس دکتر یعقوب نوروزی (دانشیار گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه قم)

دومین کارگاه دوره زمستانه انجمن، در تاریخ ۳۰ بهمن ماه به مدت ۴ ساعت در سالن جلسات کتابخانه عمومی آیت‌الله خامنه‌ای برگزار گردید. در این کارگاه دکتر

نوروزی به نیازمندی‌ها، تعریف و اهداف یک کتابخانه دیجیتال استاندارد پرداخت. وی عناصر، انواع معماری و مجموعه‌سازی کتابخانه دیجیتال را مورد تاکید قرار داد و برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه‌ یک کتابخانه دیجیتال را تبیین کرد. دکتر نوروزی در انتهای کارگاه به انواع نرم‌افزار و ارزیابی آنها مبادرت کرد.

  • کارگاه انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران و فرایند پشتیبانی از پژوهش/ مدرس دکتر محمد زره‌ساز (استادیار گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه خوارزمی)

سومین کارگاه دوره زمستانه انجمن، در تاریخ ۶ اسفند ماه به مدت ۳ ساعت در تالار اندیشه دانشگاه قم برگزار گردید. در این کارگاه ابتدا دکتر زره‌ساز به اهمیت بحث پژوهش و انجام پژوهش‌های موثر در رشته پرداختند. ایشان رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی را با توجه به گستردگی مباحث و شاخه‌ها رشته‌ای دارای پتانسیل فراوان پژوهشی و اجرایی دانستند. دکتر زره‌ساز خاطر نشان شد که فارغ‌التحصیلان رشته می‌توانند با داشتن تخصص در مباحث مورد علاقه در زمینه‌های گوناگون و نو فعالیت داشته باشند. در ادامه ایشان بر لزوم ساماندهی پژوهش‌های رشته تاکید کردند و هدف از ایجاد سامانه ثبت اولویت‌های پژوهشی توسط کمیته پژوهش انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی را این موضوع و همچنین حمایت از طرح‌های پژوهشی و انجام پژوهش‌های کاربردی و مسئله محور دانستند.

در بخش دوم مسئول کمیته پژوهش انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، معرفی کوتاهی از بخش‌های مختلف وبسایت انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی، نشریه شناسه کردند. دکتر زره‌ساز در ادامه نظام‌نامه مدیریت و حمایت از پژوهش را که توسط انجمن تهیه و تنظیم شده است را شرح دادند. ایشان در بخش پایانی سخنرانی به معرفی و شرح بخش‌های مختلف سامانه ثبت اولویت‌های پژوهشی انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران پرداختند. در پایان جلسه دکتر زره‌ساز به پرسش‌های اساتید و دانشجویان پاسخ دادند.

  • کارگاه روش‌شناسی و ایجاد هستی‌شناسی(آنتولوژی)/ مرتضی محمدی استانی (مدرس دانشگاه)

چهارمین کارگاه دوره زمستانه انجمن، در تاریخ ۱۴ اسفند ماه به مدت ۴ ساعت در سالن جلسات کتابخانه عمومی آیت‌الله خامنه‌ای برگزار گردید. در این گارگاه مرتضی محمدی استانی به تبیین وب معنایی و جایگاه هستی‌شناسی در آن اشاره کردند. سپس به ساختار و مولفه‌های هستی‌شناسی، روش‌شناسی موجود برای ایجاد هستی‌شناسی نظیر برمجو و نوی و مگ‌گینس و مهندسی آنتولوژی و نگاشت آن تشریح گردید. همچنین در این کارگاه به طور عملی یک هستی‌شناسی با نرم‌افزار پروتژه ایجاد گردید و چگونگی کار با این نرم‌افزار و تحلیل یک هستی‌شناسی آموزش داده شد.

 

  • کارگاه کاربرد تحلیل شبکه‌های اجتماعی در علم‌سنجی/ مدرس دکتر روح‌الله خادمی (استادیار گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه سمنان)

پنجمین و آخرین کارگاه دوره زمستانه انجمن کتابداری و اطلاع رسانی استان قم کارگاه “کاربرد تحلیل شبکه‌های اجتماعی در علم‌سنجی” بود که در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۹۶ با تدریس دکتر روح‌الله خادمی به صورت وبینار به مدت ۴ ساعت برگزار گردید. در این کارگاه دکتر خادمی ابتدا در مورد علم‌سنجی، تاریخچه، بزرگان این حوزه، نقشه‌های علمی و کاربرد آنها مطالبی را بیان داشتند. سپس به مباحث مربوط به مفاهیم شبکه‌های اجتماعی، مفاهیم خرد و کلان آن و نرم‌افزارها و معرفی آنها مبادرت و مطالبی را ارائه کردند. وی در ادامه به صورت کاربردی و عملی یک نقشه هم‌نویسندگی و تحلیل با شاخصه‌های تحلیل شبکه‌های اجتماعی را ترسیم و به مخاطبان آموزش داد. در این کارگاه کار با نرم‌افزار UCINET و VOSviewer نیز به مخاطبان ارائه شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *