پنجمین مجمع عمومی و انتخابات انجمن کتابداری و اطلاع رسانی استان قم برگزار شد

پنجمین مجمع عمومی و انتخابات انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران- شاخه قم عصر دوشنبه مورخه ۶ اسفند ماه ۹۷ در تالار غدیر اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم با حضور دکتر فریبرز خسروی (رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران)، دکتر مهدی محمدی (رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم)، حجت‌الاسلام و المسلمین جباری (مدیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان قم)، حجت‌الاسلام و المسلمین قبادی (مشاوره رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و مدیر نمایندگی استان قم)، جناب آقای میرزایی (معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم)، جناب آقای رجبیان (دبیر مکتا)، جمعی از مسئولین کتابخانه‌های استان، اعضای هیات علمی دانشگاه قم و کتابداران و اعضای انجمن برگزار گردید.

در ابتدا دکتر مهدی محمدی رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم ضمن عرض خوشامدگویی به مسئولین و کتابداران، به بیان مسائلی در ارتباط با انجمن و شکل‌گیری اولیه آن در استان قم پرداختند و ورود انجمن استان قم به ۱۳ سال ورود را، به فال نیک گرفتند. وی کارنامه انجمن استان قم را قابل قبول دانسته و برای انجمن در دوره پنجم آرزوی موفقیت داشتند. در ادامه مراسم کلپی در ارتباط با کتاب نخواندن جامعه و علل آن که توسط دانشجویان رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه قم تهیه شده بود، به نمایش درآمد.

در ادامه مراسم جناب آقای دکتر خسروی رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران به بیان مطالبی در ارتباط با نقش انجمن‌های علمی در توسعه جامعه مدنی پرداختند. وی در ابتدا به مزایای ورود تکنولوژی و فناوری به عرصه اطلاع‌رسانی و سپس معایب آن از جمله استفاده از کتاب فیزیکی پرداخت. معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران یکی از چالش‌های اساسی در سطح بین‌المللی را کم‌رنگ شدن، نابودی یا تبدیل کتابخانه‌های جهان به موزه دانستند که این چالش در اجلاس ایفلا مطرح و راه‌کارهایی در ارتباط با برون رفت از آن ارائه گردیده است.

وی تغییر رویکرد خطی کتابخانه را به رویکرد پلتفرمی (کتابخانه به عنوان پلتفرم) را امری ضروری دانستند و شرط بقای آن را در داشتن چنین تفکری بیان داشتند. در این تفکر حتی در امور تخصصی نظیر سازماندهی مشارکت مخاطبین در سازماندهی و حتی تولیدات علمی بارز خواهد بود و کتابخانه‌ها بستر این تبادلات را ایجاد می‌کنند و تولیدکننده، عرصه کننده، و مصرف کننده محتوا در این بستر و پلتفرم فعالیت خواهند کرد.

رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، به نقش انجمن‌ها در توسعه جامعه مدنی از جمله امر آموزش، اطلاع‌رسانی، تسهیل ارتباطات میان سازمانی، اشتراک منابع، نزدیک کردن افراد و حرفه‌مندان به یکدیگر اشاره کردند. به زعم وی انجمن‌ها می‌توانند در توسعه جامعه مدنی نقش سازنده‌ای ایفا کنند.

در ادامه مرتضی محمدی استانی (نایب رئیس انجمن و خزانه‌دار) به بیان گزارش مبسوط انجمن و امور مالی انجمن پرداختند. در این گزارش بیان شد که تعداد ۴۴ جلسه هیات مدیره در طول سه سال (۱۳۹۵-۱۳۹۷) برگزار گردید. در این مدت تعداد ۱۲ نشست علمی و تعداد ۲۳ کارگاه و دوره برگزار گردید که تعداد ۷۲۵ نفر در کارگاه‌های انجمن شرکت کردند. کارگاه‌های انجمن در این دوره به صورت مجازی به همراه شرکت در آزمون آن به صورت مجازی برگزار گردید. سه دوره انتخاب دانشجو و پژوهشگر برتر علم اطلاعات و دانش‌شناسی استان قم برگزار و نفرات برگزیده انتخاب و معرفی شدند. دو دور همی و سه نشست با دانشجویان جدیدالورود علم اطلاعات دانشگاه قم با انجمن برگزار گردید. در این دوره جلسات با سازمان‌هایی از جمله بسیح استان قم، سازمان اسناد و کتابخانه ملی، اداره کل ارشاد استان قم، کتابخانه آستان مقدسه حضرت معصومه(س)، کتابخانه و مرکز اسناد مسجد مقدس جمکران، بنیاد نخبگان استان قم، سازمان تبلیغات اسلامی استان قم، و مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار گردید. در این جلسات ضمن تبیین اهداف و کارکردهای انجمن به بیان زمینه‌های مشترک همکاری مبادرت گردید که بسیاری از این موارد منجر به همکاری به صورت عملیاتی شد. وی همچنین به دیدار با برخی مقامات از جمله نمایندگی ولی فقیه در استان قم و تولیت آستان مقدسه حجت الاسلام و المسلمین سعیدی، رئیس محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر لاریجانی، و دبیر کل نهاد کتابخانه عمومی کشور جناب آقای مختارپور نیز اشاره کرد.

همچنین در این دوره انجمن استان قم به حوزه تاریخ شفاهی کتابداری استان نیز ورود کرد و به تازگی فیلم مستندی با نام اینجا چراغی روشن است با حمایت مالی و معنوی انجمن به صورت حرفه‌ای تهیه گردیده است که به زندگی کتابدار روشندل استان قم (جناب آقای حسن عبدلی) می‌پردازد. این فیلم در دو هفته آتی در استان قم به صورت عمومی نمایش داده خواهد شد. این مستند قدم اول انجمن در حوزه مستندسازی کتابداران و بزرگان این حوزه در استان خواهد بود.

خزانه دار انجمن نیز کل هزینه‌های این دوره را ده میلیون تومان اعلام و گزارشی از حساب‌ها و موجودی فعلی به اعضای مجمع ارائه کردند.

نایب رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم در پایان از اعضای هئیت مدیره دوره چهارم، مدیر کل نهاد کتابخانه عمومی استان قم، مسئولین مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم(مکتا)، مدیران کتابخانه‌ها و تمام کسانی که در این دوره همیار انجمن بودند، تشکر و قدردانی کردند.

در ادامه با تشکیل هیئت رئیسه مجمع (جناب آقای دکتر خسروی، حجت‌الاسلام و المسلمین قبادی، جناب آقای رجبیان)، هر کدام از کاندیداها به معرفی خود پرداختند. در پایان متخبین هیات مدیره و بازرسین دوره پنجم انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم به ترتیب آراء به شرح ذیل مشخص گردید:

اعضای هیئت مدیره:

جناب آقای مرتضی محمدی استانی (مدرس گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه قم) با ۴۶ رای

جناب آقای دکتر عیسی زارعی (مدیر پژوهش دانشکده صدا و سیمای قم) با ۴۴ رای

جناب آقای دکتر مهدی محمدی (عضو هیات علمی گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه قم) با ۳۷ رای

سرکار خانم معصومه حسنخانی (کارشناس کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم) با ۳۵ رای

سرکار خانم مریم رمضانی (رئیس اداره امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم) با ۲۸ رای

بازرس

جناب آقای ایمان نریمانی (دانشجوی کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش‌شناسی) با ۲۳ رای

همچنین آقایان سید محمد(مهیار) موسوی (کارشناس اطلاع‌رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی)، و بهروز همایی (مدیر کتابخانه مرکز تحقیقات حکومت اسلامی) به عنوان اعضای علی‌البدل هیات مدیره و جناب آقای محسن دیدارپور (مدیر کتابخانه مجتمع آموزش عالی فقه) به عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب گردید.

انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم برای برگزیدگان آرزوی موفقیت دارد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.