گزارش جلسه انجمن با ریاست کتابخانه آستان مقدسه حرم حضرت معصومه (س)

111111111111111111111111111

تاریخ: ۱۰/۰۵/۱۳۹۵  جلسه انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم

موضوع جلسه:۱-  جلسه مشترک با مدیریت کتابخانه آستانه مقدسه حضرت معصومه علیهاالسلام

حاضرین:  آقایان دکتر محمدی، دکتر محمدی‌استانی، محفوظی، نصیرزاده، حجت الاسلام و المسلمین صادقی، احمدی رهبری و خانم‌ها امید، جعفری فر، حسنخانی، خداداد شهری، حاج باقریان، باقریان، رمضانی

غایبین: آقایان طالعی، احمدلو، دیدارپور و خانم دکترفرهودی

 

مذاکرات و مصوبات:

در ابتدای اولین جلسه مشترک انجمن کتابداری و اطلاع رسانی استان قم  با آستان مقدسه حضرت معصومه به ارائه گزارشی کوتاه از همکاری های گذشته انجمن با کتابخانه آستان مقدسه اشاره و اعلام شد که انجمن در صدد هرچه بیشتر شدن روابط و همکاری با سازمانها و ارگانهای متولی امر کتاب و کتابخانه در استان قم می باشد. ایشان بیان داشتند این مساله در دوره های  گذشته کمتر مورد توجه بوده اما در دوره جدید خوشبختانه این جلسه بعد از جلسه مشترک با کتابخانه حضرت آیت الله بروجردی و انجمن کتابخانه های تخصصی و حوزوی سومین جلسه مشترک می باشد

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین صادقی ریاست جدید کتابخانه آستانه مقدسه حضرت معصومه علیهاالسلام ضمن خوش آمدگویی به اعضای انجمن، به تببین جایگاه کتابخانه آستانه مقدسه پرداخته وعلاقه مندی خود را به تعامل به ویژه با متخصصین حوزه کتابداری و انجمن جهت بهبود کیفیت و کمیت خدمات در کتابخانه ابراز داشتند.

و جهت همگامی با تحولات دنیای مدرن، حرکت به سمت تکنولوژی و دیجیتالی شدن اسناد و مدارک را ضروری دانستند

کما این که کتابخانه حرم مجهز به سیستم کتابخانه دیجیتالی بوده و زیر ساخت های لازم در این بخش فراهم است.

در ادامه دکتر محمدی رییس انجمن کتابداری و اطلاع رسانی استان قم با اشاره به رشد چشمگیر نیروی متخصص کتابداری استان ابراز کردند که نیروهای جامعه کتابداری پتانسیل بالقوه خود را در بخش آموزش و پژوهش به بالفعل رسانده اما متاسفانه این پتانسیل در بخش اجرایی کمتر مورد توجه قرار گرفته است و از سوی جامعه متولی امور اجرایی کمتر از این پتانسیل استفاده شده است.

ایشان اظهار داشتند که لازم است در کتابخانه های شهر قم از پتانسیل متخصص کتابداری استفاده کند تا به نتایج مطلوب در این زمینه دست یابد.

ایشان کتابخانه آستان قدس رضوی را نمونه بارز حرکت به سوی تخصصی شدن کارها دانست و با بیان این که مسئولین کتابخانه آستان قدس رضوی همواره از مشاورین و متخصصین حوزه کتابداری و اطلاع رسانی در کنار خود بهره برده و به نتایج مطلوبی دست یافته اند.

با توجه به عمومی بودن کتابخانه حرم ایجاد بخش کودک و نوجوان را در این کتابخانه ضروری دانستند. و از جمله پیشنهادهای دیگری که ارائه کردند عبارتند از:

– استفاده هر چه بیشتر از نیروهای متخصص کتابداری در کتابخانه

-برگزاری دوره های آموزشی ضمن خدمت برای ارتقاء سطح مهارت کارکنان

– بهره گیری از مشاوران متخصص در اجرای برنامه های کتابخانه و تشکیل کمیته های تخصصی

– چاپ نشریه علمی پژوهشی در حوزه کتابداری

ایشان همچنین اظهار داشتند که انجمن با روی باز  آماده همکاری بدون چشم داشت جهت خدمتگزاری به کتابخانه کریمه اهل بیت علیهاالسلام میباشد.

در پایان جلسه و بعد از اقامه نماز ظهر و عصر اعضای انجمن جهت آشنایی با خدمات کتابخانه بازدیدی از کتابخانه آستانه مقدسه حضرت معصومه علیهاالسلام داشتند.

کمیته اطلاع رسانی انجمن


  1. حمید گفت:

    درود برهمه کتابدران وانجمن
    انجمن باید بیشتر ازاینها تلاش کند
    حرم بایدنمادکتابخانه اش نیزدردنیا عنوان شود
    باموفقیت قم درکتابداری وامطلاع رسانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *