جلسه دوره چهارم انجمن عصر روز دوشنبه اول شهریور ماه ۱۳۹۵برگزار گردید

جلسه دوره چهارم انجمن عصر روز دوشنبه اول شهریور ماه ۱۳۹۵برگزار گردید

موضوع جلسه: امکان سنجی و ارزیابی تخصصی کتابخانه آموزشگاهی فاطمه الزهرا (وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی)

حاضرین: آقایان محمدی‌استانی، نصیرزاده، خانم ها حسنخانی، امید، رمضانی، جعفری فر، کنعانی

غایبین: آقایان محمدی، احمدلو، دیدارپور، طالعی، و خانم ها حاج باقریان، خداداد شهری و فرهودی

مذاکرات و مصوبات: بازدید از کتابخانه فاطمه الزهرا؛ امکان سنجی و ارزیابی تخصصی کتابخانه آموزشگاهی فاطمه الزهرا (وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی)

این نشست در ساختمان کتابخانه تازه ساز فاطمه الزهرا واقع در خیابان امام زاده ابراهیم – انتهای کوچه ۲۷ برگزار گردید.

111111111

در ابتدای جلسه، آقای جلالوند مسئول پروژه کتابخانه تازه ساز فاطمه الزهرا، ضمن خوش آمد گویی به اعضای انجمن، هدف سازمان تبلیغات اسلامی را از احداث این کتابخانه ارتقاء سطح علمی- دینی کودکان و نوجوانان شهر و فراهم آوردن فضایی برای اوقات فراغت سالم  دانست.

از این رو سازمان تبلیغات در نظر دارد، با همکاری آموزش و پرورش، نهاد کتابخانه های عمومی، سازمان پرورش فکری کودک و نوجوان و انجمن کتابداری قم بتواند به این هدف دست یابد.

این کتابخانه در چهار طبقه طراحی شده و دارای سالن همایش با ظرفیت ۲۲۰ نفر، سالن مطالعه با ظرفیت بیش از ۵۰ نفر، سالن مرجع، امانت و مخزن و …. است. ساختمان با وجود این که صاحب تجهیزات است اما هنوز اقدامی در زمینه مجموعه سازی و تامین نیروی انسانی، امکانات فناورانه و خدمات قابل ارائه از سوی کتابخانه صورت نگرفته است و این نشست جهت راهنمایی  گرفتن از اعضای انجمن صورت گرفته است، تا کتابخانه در سیاست گذاری های آتی به خطا نرود و با توجه به این که کتابخانه حامی مالی ندارد از این رو نظرات اعضا انجمن در مورد جنبه های درآمد زایی برای کتابخانه با ارزش است.

در ادامه آقای کریمی، نماینده آموزش و پرورش با اشاره به این که فقط آموزش در مدارس در پیشبرد علمی دانش آموزان کافی نیست و در دنیایی که دانش آموزان بیشتر اوقات را با موبایل و تبلت می گذرانند تنها راه ورود کتابخانه در مجموعه علاقه مندی دانش آموزان حضور در وب و ارائه به صورت دیجیتال است. از حضار راهنمایی در این زمینه کتابخانه دیجیتالی را خواستار شدند.

 

آقای دکتر محمدی استانی ضمن تشکر از آقای جلالوند مسئول این پروژه و آقای کریمی نماینده آموزش و پروش در رابطه با کتابخانه فاطمه الزهرا، به خاطر نظر خواهی از انجمن کتابداری در جهت پیشبرد اهداف آتی کتابخانه، اعلام کردند انجمن کتابداری قم یک سازمان غیر انتفاعی است و اعضای کمیته های انجمن هر کدام با توجه به تخصص خود، همکاری لازم را با این کتابخانه خواهند داشت.

وی  با توجه به این که کتابخانه فاطمه الزهرا نوپاست و سازمان های مختلفی در تامین منابع آن حاضر به همکاری هستند. توصیه کردند خط مشی مجموعه سازی برای این کتابخانه تدوین گردد تا کتابهای اهدایی به آن بر اساس اصول انتخاب شوند و کتابخانه فاطمه الزهرا از نوع آموزشگاهی به حالت کتابخانه عمومی و یا تخصصی مذهبی مبدل نگردد.

 

خانم رمضانی (مسئول امور نهاد کتابخانه های عمومی استان) و از اعضای انجمن، اعلام کرد نهاد کتابخانه های عمومی حاضر است همکاری لازم را جهت ارائه راهنمایی و کمک به این کتابخانه آموزشگاهی داشته باشد.

وی مهمترین دغدغه فعلی کتابخانه فاطمه الزهرا را تامین نیروی انسانی متخصص کتابداری و علاقه مند به حوزه کودک و نوجوان دانست و از آقای جلالوند درخواست کرد تا استخدام نیروی کتابدار علاقه مند به حوزه کودک و نوجوان را در اولیت اقدامات قرار دهد. رمضانی شناخت جامعه مخاطب را اصلی ترین عامل در جهت جذب اعضای بیشتر به کتابخانه دانست و تعیین طیف سنی اعضا، خدمات قابل ارائه، منابع مورد نیازشان  را در کتابخانه ضروری دانست و نقش آموزش و پرورش را در این بخش پررنگ دانست چرا که نردیک ترین سازمان به دانش آموزان معلمان و اعضای آموزش و پرورش هستند.

 

خانم امید (کتابدار کتابخانه آیت الله بروجردی) و عضو انجمن با ابراز این نکته که کتابخانه های آموزشگاهی محل ارتقاء سطح مطالعه جامعه است و نباید تبدیل به محل قرائت خانه ای برای افراد کنکوری شود. نیازسنجی اعضا را در جهت بر طرف کردن نیازها و علایقشان مهم تلقی کرد

خانم حسنخانی دانش آموخته دانشگاه تهران و کتابدار کتابخانه عمومی و رئیس کمیته اطلاع رسانی انجمن با ابراز این نکته که دو باب مغازه طبقه همکف قابلیت تبدیل به کتابفروشی و فروشگاه لوازم تحریری را دارد با نمایش یک نسخه کتاب الکترونیکی، نحوه درآمد زایی از راه ارائه کتابهای الکترونیکی را نمایش دادند.

خانم جعفری فر با بیان  این که از جمله علاقه مندان به حوزه کتابخانه دیجیتالی است، یکی از راه های درآمد زایی را بهره گیری از کتابخانه دیجیتالی دانست و اعلام کرد حاضر به همکاری همه جانبه در زمینه فناوری و کتابخانه دیجیتالی با کتابخانه فاطمه الزهرا است.

توصیه وی آن بود که پیش از هر اقدامی اتاق فکری تشکیل شده  و اعضای آن از بین نمایندگان سازمان های حامی(سازمان تبلیغات، نهاد کتابخانه های عمومی، آموزش و پرورش، مسئولان کتابخانه، انجمن کتابداری قم، کانون پرورش فکری کودک و نوجوان) انتخاب شوند تا تشریک مساعی جهت ارتقاء کتابخانه فراهم گردد و تصمیمات فردی و تک بعدی تقلیل یابد.

 

در انتهای جلسه قرار شد در مورد جنبه های درآمد زایی از سوی کتابخانه، شاخص های تامین نیروی انسانی، شاخصه های تامین منابع، قابلیت های کمی و کیفی تجهیزات فناورانه، فایل راهنمایی از سوی انجمن تدوین و در اختیار کتابخانه فاطمه الزهرا قرار گیرد.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *