نشست مجازی هفته پژوهش ۹۹ انجمن به همراه تجلیل از دانشجو و پژوهشگران برگزیده برگزار شد

به گزارش کمیته روابط عمومی و اطلاع‌رسانی انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم، نشست مجازی هفته پژوهش با عنوان «بهره گیری از وب در ارزیابیِ اثربخشی علم، فناوری و نوآوری”»” به همراه تجلیل از پژوهشگران و دانشجویان برتر علم اطلاعات و دانش‌شناسی استان قم ۲۸ آذر ماه ۹۹ با سخنرانی خانم دکتر شیما مرادی، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار گردید.

در ابتدای نشست دکتر مهدی محمدی، رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم، ضمن تبریک هفته پژوهش، از فعالیت دانشجویان و نشریه‌های فعال دانشگاه قم که توسط دانشجویان علم اطلاعات تهیه گردید، تشکر کردند. وی دانشجویان و افراد را تشویق به نوشتن و پشتیبانی از آنها کرد.

در ادامه دکتر شیما مرادی عضو هیت علمی گروه پژوهشی ارزیابی سیاست‌ها و پایش علم، فناوری، نوآوری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور سخن خود را آغاز کردند. وی از چرایی انتخاب این موضوع، ارزیابی و التمتریکس و علاقه بیشتر مخاطبان اشاره نمودند. عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، ارزیابی را سنجش نظامند سیاست‌هایی دانست که در حوزه فناوری و نوآوری قابل کاربرد است. مقایسه اثر بخشی و کارایی اثر بخشی در اکوسیستم فناری و نوآوری وجود دارد و ارزیابی سطوح مختلفی دارد که باید میان آنها تمایز قائل شد.

شیما مرادی موثر بودن در رشته را در گروی آشنایی با ادبیات، درونداد و برونداد حوزه موضوعی خود دانست. به زعم وی، هر شخصی که نداند علوم پایه و اطلاعات اساسی سازمان یا حوزه خود را نداند، به هیچ وجه نمی‌تواند اثر بخشی مناسبی در آن حوزه یا سازمان داشته باشد. اثر بخشی می‌تواند این باشد که اساتید، دانشجویی را همانند خود تربیت کند.

 در جوامع دانشگاهی، زیادی بر نگارش مقاله تاکید می‌شود و کتابداران نیز در برخی از موارد به آن دامن می‌زنند، در حالی که اثربخشی در حوزه موضوعی یا رشته نیاز به توجه به سایر بخش‌ها می‌باشد. نباید منتظر این بود که کاربر از ما نیاز خود را بخواهد بلکه باید با تنوع فعالیت‌ها، نیازهایی را در کاربر به وجود آورد. به طور کلی باید ارزیابی به سایر حوزه‌های اثرگذار و تاثیرگذار تسری یابد  و مورد توجه قرار گیرد که آلتمریکس یکی از آنهاست.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، ارزیابی در فضای مجازی یا همان التمتریکس درصدد پایش بازخوردهای کاربران نسبت به بروندادهای علمی و منتشر است. ایشان اذعان کردند که تنها رصد فعالیت در مندلی و مقایسه پایگاه‌ها با یکدیگر، مطالعه واقعی اثربخشی نیست. التمتریکس ابزارهای مختلفی دارد که باید به بیشتر به آن توجه کرد. اخیراً، سیاست‌گذاران علم کشور نیز بر این امر واقف شده‌اند و به همین خاصر از اصطلاح پایش به جای ارزیابی استفاده می‌کنند. سنجه‌های نظیر تعداد لایک، فالور، مشاهده، دانلود، کامنت و نظر سنجی‌، تعداد پست، و منشن‌ها باید با هم مورد توجه قرار گیرد که ارزیابی اثر گذاری به درستی انجام شود. به عبارتی فقط توجه به تعداد مشاهده یا حتی دانلود به تنهایی، اثرگذاری را نشان نمی‌دهد. همچنین سطح کاربر در محیط‌های علمی بسیار مهم است و لایک آنها نیز باید با یکدیگر متفاوت باشد؛ زیرا مهم است که چه شخصی لایک کرده یا چه شخصی با چه امتیازی نظر داده است. همچنین این سنجه‌ها در رشته‌های علمی نیز متفاوت است. سنجه‌های اثرگذار در رشته فیزیک، ادبیات، و علم اطلاعات با یکدیگر متفاوت است و نمی‌توان نسخه‌ای واحد برای همه آنها تجویز کرد.

 

در ادامه این نشست مجازی دکتر شیما مرادی افزود: خروجی مطالعات علم‌سنجی نباید منحصر در جدول و داده خام باشد، بلکه باید تحلیل و اثرگذاری ارائه گردد تا بتوان بر اساس آن سیاست‌گذار تصمیم‌گیری صحیح انجام دهد. فط تعداد دانلود مهم نیست. به زعم وی، برای ارزیابی سنجه‌های موجود، همه ممکل یکدیگر هستند و نمی‌توان یک سنجه را معیار ارزیابی و اثر بخشی دانست. وی عوامل اثر بخشی کتابداران را در ارتباط با فعالیت‌های خود در سوالات ذیل خلاصه کرد. چه چیزی، برای چه کسی، چرا، چه وقت، و چگونه.

دکتر شیما مرادی در بخش پایانی تاکید کردند که با اعمال این نکات می‌توان اثربخشی موثر داشته باشیم و میزان اثرگذاری کتابداران تغییر خواهد کرد و پژوهش‌های این حوزه اثرگذار خواهد بود. وی نوشتن در نشریات عمومی را یکی از معیارهای اثربخشی بر جامعه توسط کتابداران دانست.

 

در بخش دیگری از مراسم، دکتر مرتضی محمدی استانی، دبیر انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم، گزارشی از روند پنجمین دوره انتخاب دانشجو و پژوهشگر برگزیده علم اطلاعات و دانش‌شناسی استان قم ارائه کردند. وی معیار انتخاب پژوهشگر و دانشجوی برتر را آیین‌نامه‌های ارتقا دانست و از کاهش تعداد پرونده‌های ارسالی خبر داد، اما تاکید داشتند که کیفیت پرونده‌ها در بخش دانشجوی برگزیده در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نسبت به تمام ادوار برگزار شده بالاتر و اثرگذارتر بود. همچنین در برخی از بخش‌ها و مقاطع، امتیازات افراد به حدنصاب نرسید و در بخش‌های پژوهشگر برگزیده (مقطع کارشناسی ارشد و دکتری) و دانشجوی برگزیده (مقطع دکتری) منتخبی در این دوره نداشتیم. وی دست به قلم شدن دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد در جراید و خبرگزاری‌های عمومی را بسیار نوید بخش دانست و از تمام فعالین دانشجویی حوزه علم اطلاعات و دانش‌شناسی خواست که در این زمینه فعال شوند. دبیر انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم در انتها نفرات برگزیده در بخش‌های مختلف را به شرح ذیل اعلام نمود و ضمن تبریک به آنها، برایشان آرزوی موفقیت کرد.

پژوهشگر برگزیده مقطع کارشناسی: سرکار خانم فاطمه مه آبادی با امتیاز (۳۴)

دانشجوی برگزیده مقطع کارشناسی: سرکار خانم سمیرا خداوردی با امتیاز (۳۵)

دانشجوی برگزیده مقطع کارشناسی ارشد: سرکار خانم زینب صیامی با امتیاز (۴۹)

 

انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم ضمن عرض تبریک به آنها برایشان آرزوی موفقیت‌های روزافزون دارد.

فایل پاورپوینت ارائه (دانلود کنید)

فایل صوتی و تصویری نشست: (اینجا کلیک کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.