انتشار کتاب “آشنایی با فناوری‌های معنایی با تاکید بر کتابخانه‌های دیجیتالی”

مفتخریم خبر انتشار کتاب آشنایی با فناوری های معنایی با تاکید بر کتابخانه‌های دیجیتالی نوشته دکتر یعقوب نوروزی (دانشیار دانشگاه قم) ، دکتر توران باقری (مدرس دانشگاه رازی) و سیمین حاجی احمدی (کارشناسی ارشد علم اطلاعات دانشگاه قم ) را خدمت اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه کتابخانه‌های دیجیتال برسانیم.

انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم برای برای نویسندگان گرامی و گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه قم آرزوی موفقیت دارد.

 

معرفی کتاب
این اثر از سوی انتشارات چاپار-اساطیرپارسی روانه بازار نشر گردیده است. در مقدمه اثر آمده با توجه به نقش فناوری‌های معنایی در رفع مشکلات بازیابی و افزایش دسترسی به اطلاعات در کتابخانه‌های دیجیتالی، می‌تواند نقطه عطفی در پیشبرد اهداف کتابخانه‌های دیجیتالی امروزی باشد.
در این کتاب، تلاش شده است تا با زبانی ساده مفهوم این فناوری‌های نوظهور و کاربرد آنها در بازیابی اطلاعات در کتابخانه های دیجیتالی، در شش فصل تشریح گردد. فصل اول با عنوان “کلیات” به ذکر تاریخچه معناشناسی و وب معنایی، به اهمیت بازیابی اطلاعات مبتنی بر وب معنایی و مؤلفه های فناوری معنایی در بازیابی اطلاعات پرداخته در فصل دوم با عنوان “وب معنایی” اصول اولیه برای معماری وب معنایی، پروتکل و زبان های وب معنایی، مؤلفه های نرم‌افزاری برای معماری وب معنایی، یو. آر. آی و ارتباط بین یو. آر. ال و یو. آر. ان، سبک های معماری سیستم و بلوک‌های ساختمانی لازم در معماری فناوری‌ معنایی تشریح شده در فصل سوم “ایکس. ام. ال” و فصل چهارم به معرفی “آر. دی. اف” پرداخته شده در فصل پنجم به هستی شناسی ، تعریف، دلایل ساخت انواع هستی شناسی ها، مؤلفه های یک هستی شناسی، نحوه طراحی هستی شناسی، نرم افزار تخصصی هستی شناسی ها و نقش هستی شناسی در وب معنایی بررسی گردیده؛ و در فصل پایانی به فراداده، تاریخچه، تعاریف و دلایل گسترش آن، اهمیت و کاربرد و انواع فراداده و همچنین انواع طرح های فراداده ای، میانکنش-پذیری فراداده ها و انواع میانکنش پذیری اختصاص داده شده است.
در کل، این کتاب برای آن دسته از خوانندگانی که تمایل دارند با مفاهیم و مؤلفه های فناوری معنایی و به خصوص کاربرد آنها در بازیابی اطلاعات آشنا شوند، مناسب خواهد بود.

 


  1. نیره جعفری فر گفت:

    با عرض تبریک و شادباش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.