انتشار اثری تازه در حوزه کتابخانه های دیجیتالی

مفتخریم خبر انتشار کتاب استانداردهای پرکابرد در کتابخانه‌های دیجیتالی (صد استاندارد؛ صد نکته) نوشته دکتر یعقوب نوروزی (دانشیار دانشگاه قم) و سرکار خانم نیره جعفری فر (کارشناسی ارشد علم اطلاعات دانشگاه قم ) را خدمت اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه کتابخانه‌های دیجیتال برسانیم.

انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم برای برای نویسندگان گرامی و گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه قم آرزوی موفقیت دارد.

 

 

این کتاب در چهار فصل تنظیم شده است.

فصل اول: کتابخانه‌های دیجیتالی و استانداردها: مفاهیم، اهداف و ضرورت‌ها،

فصل دوم: استانداردهای ذخیره‌سازی منابع،

فصل سوم: استانداردهای سازماندهی و مدیریت محتوا،

و فصل چهارم: پروتکل‌ها و استانداردهای مبادله و بازیابی اطلاعات.

انگیزه نگارش اثر، اهمیت موضوع، مفید و کاربردی بودن محتوای کتاب برای بهبود وضعیت موجود کتابخانه های دیجیتالی کشور بوده است. نحوه پوشش موضوعی کتاب و داشتن رویکرد نسبتاً جامع به موضوع استانداردها، زمینه استفاده از کتاب را علاوه بر استفاده کاربردی برای کتابداران دیجیتال بخش مجموعه‌سازی و سازماندهی دانش، برای آرشیویست‌های دیجیتال نیر میسر کرده است. اما با توجه به اینکه مخاطبان اصلی کتاب به صورت بالقوه می‌تواند دانشجویان و متولیان حوزه علم اطلاعات باشند؛ از این رو، استفاده از اثر حاضر به عنوان منبع درسی یا کمک‌درسی برای واحدهای درسی طراحی کتابخانه دیجیتال، نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای، سازماندهی منابع اطلاعاتی به ویژه سازماندهی رایانه‌ای اطلاعات در مقطع کارشناسی و واحدهای ذخیره و بازیابی اطلاعات، ارزشیابی نظام‌ها و خدمات اطلاعاتی، طراحی و توسعه کتابخانه‌های دیجیتال در مقطع کارشناسی ارشد پیشنهاد می‌شود.

همچنان که به عنوان منبع کمک‌درسی می‌تواند یاریگر دانشجویان واحدهای درسی نظریه‌های سازماندهی دانش، تحلیل متن و دانشکاوی، وب معنایی و هستی‌شناسی و معماری اطلاعات در مقطع دکترای علم اطلاعات و دانش‌شناسی قرار گیرد از سویی نیز، به عنوان اثری بین رشته‌ای می‌تواند مورد استفاده تمامی علاقمندان و نیز واحدهای درسی مشابه در سایر رشته قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.