نشست صمیمانه مهارت‌های کاریابی به همت انجمن علم اطلاعات و دانشجویی دانشگاه قم برگزار شد

در ۲۲ آبان ۱۳۹۶ نشست مهارت­های کاریابی با حضور اساتید و دانش­‌آموختگان علم اطلاعات و جناب دکتر طالبی، متخصص در امور بازاریابی و تجارت الکترونیک، به مناسبت هفته کتاب در تالار شهید بهشتی دانشگاه قم، برگزار شد.

در ابتدای مراسم دکتر محمدی،  مدیر پژوهشی دانشگاه و رئیس انجمن کتابداری قم،  از حضور گسترده دانشجویان علم اطلاعات و سایر رشته­های دانشگاهی و همچنین مدیران محترم کتابخانه­‌های استان قم اظهار خرسندی کردند.

همایش شامل دو بخش بود، سخنرانی دکتر طالبی و پرسش و پاسخ از ایشان و استفاده از تجربیات متخصصان علم اطلاعات و دانش‌­شناسی برگزار شد.

در ابتدای همایش، دکتر طالبی صحبت خود را با عبارت آرمانی “علم بهتر است یا ثروت” شروع کردند و پارادوکس پنهان در آن را علت گنگی پاسخ به آن و سخت بودن انتخاب دانستند. ایشان بهترین انتخاب را علم به دست آوردن ثروت مطرح کردند.

ایشان با استفاده از ۴ ربع نقدینگی رابرت کیوساکی مردم جوامع را به ۴ دسته تقسیم کردند:

دسته اول: کارمندان دولتی با یک شغل و یک درآمد نسبی هستند. ایشان معتقد بودند که این دسته افراد با فروش زمان خود با کم­ترین قیمت به سیستم اداری شغل خویش را حفظ می کنند و از کارفرمایان حقوق دریافت می­کنند. این افراد بعد از مدتی دچار رکود می­شوند.

دسته دوم: صاحبان کسب و کارهای بزرگ هستند که در حقیقت شامل کارآفرینان می‌شود. این افراد زمانی را برای کسب مهارت­‌ها اختصاص داده اند. سپس با ایجاد نرم افزارهایی به سمت تولید کسب و کار خواهند رفت. در این دسته مردم در گروه‌­های مختلف هستند که برای کارآفرین و در جهت اهداف آنها کار می­کنند.

دسته سوم: شامل خویش‌فرماها می­‌شود. این دسته را صاحبان مغازه‌های کوچک در سطح  بازار و شغل‌های سنتی تشکیل می‌دهند. در حقیقت این افراد صاحبان مشاغل هستند. این گروه معمولا از زندگی خود ناراضی هستند.

و دسته آخر شامل سرمایه گزاران می‌شود. در این گروه پول برای صاحب پول کار می­‌کند.

ایشان سپس با دسته‌بندی هوش به دسته­‌های متفاوت هوش ریاضی، هوش عاطفی، هوش عقلانی یا منطقی، هوش مصنوعی، هوش اجتماعی، هوش مالی و تجاری رمز موفقیت در بسیاری از امور را مرتبط با تقویت برخی از هوش­‌های اکتسابی ذکر نمودند. در این بین هوش عاطفی، اجتماعی، مالی و تجاری را اکتسابی مطرح کردند و پیشرفت بسیاری از افراد تجاری موفق و حتی روسای جمهور را مرهون تقویت هوش عاطفی و اجتماعی دانستند.

در ادامه آقای طالبی با تقسیم درآمد به دو دسته مستقیم و غیرمستقیم، در آمد بالای برخی از افراد را مدیون درآمد غیرمستقیم عنوان کردند. در درآمد مستقیم یا فعال، درآمد هر فرد رابطه مستقیمی با فعالیت فرد دارد. به این مفهوم که با قطع فعالیت، درآمد وی نیز قطع خواهد  شد. در درآمد غیر مستقیم یا انفعالی فرد برای رسیدن به درآمد سیستمی طراحی می‌­کند و با اصول ثابت اما با سبکی متفاوت به انجام فعالیت‌های خود می­پردازد. سبک متقاوت سبب تولید درآمد بالا خواهد شد.

ایشان همچنین با اشاره به قانون ۱۹۹۰ یا به عبارت بهتر یک، نه، نود، مردم را از لحاظ دارا بودن شم اقتصادی دسته­‌بندی نمودند. به این مفهوم که تنها یک در صد افراد بسیار باهوش هستند و دارای شم تجاری بالا هستند. آنان  زودتر از دیگران و بسیار سریع می‌­توانند موقعیت­‌های ناب را شناسایی کنند و در همان راستا سرمایه‌گذاری نمایند. دسته دوم که شامل نه درصدی­‌ها می‌­شود با کمی تاخیر می‌­توانند خود را به روز نگه دارند. اما ۹۰ درصد افراد  که غالب جامعه را نیز تشکیل می‌­دهند. همیشه منتظر تغییر از ناحیه بیرون هستند. این افراد منتظرند که دیگران به آنها راهکاری معرفی کنند. این افراد معمولا در تجارت و تولید کسب و کار جدید ریسک­‌پذیر نیستند.

آقای طالبی دوره برخی از شغل­‌های سنتی را تمام شده دانستند و به تولید نوع دیگری از شغل­‌ها با سبک زندگی جدید اشاره کردند. ایشان بیان نمودند که جامعه امروزی در حال گذر از تجارت الکترونیک و رسیدن به موج چهارم است که افراد برای رسیدن به درآمد از بستر اینترنت برای درآمد­زایی استفاده می‌کنند. درهای تلگرامی و فروش‌های اینترنتی را مثال بارزی از این نوع تجارت دانستند.

در نهایت آقای طالبی در جمع­‌بندی سخنان خود ذکر کردند که امروزه موج‌های پول‌­سازی، کار دستی انجام نمی‌دهند. بلکه آنان کارکنان دانشی هستند. ایشان خروج از قالب‌های سنتی و یکنواخت را برای ایجاد موفقیت لازم دانستند. همچنین ایشان دانشگاه را مکانی برای بازکردن ذهن و ایجاد خلاقیت و باروری فکر دانستند نه فضایی برای پول­سازی. در حقیقت با استفاده از علمی که از دانشگاه‌ها به دست می‌آید باید هر فرد با مهندسی ذهن خود و استفاده از تمامی پتانسیل‌های خویش به درآمدزایی بپردازد.

در ادامه همایش از متخصصان علم اطلاعات که توانسته‌­اند در این حوزه به موفقیت برسند درخواست شد خاطراتی ازموفقیت‌های خویش را اعلام نمایند و تجربیات خود را برای دیگران شرح دهند. در این بین آقایان بذرافشان، موسوی، موسوی‌پور، عیوضی، دیدارپور، رضوی و زارعی و از خانم خانم خداداد به ایراد سخنرانی پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.