نشست آسیب‌شناسی پژوهش در حوزه کتابخانه‌های عمومی برگزار شد

با همکاری انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم و اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم «نشست آسیب‌شناسی پژوهش در حوزه کتابخانه‌های عمومی» در سالن همایش‌های کتابخانه‌ آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(مدظله) برگزار شد.

در ابتدای جلسه حجت‌الاسلام و المسلمین امیرعطاءاله جباری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم بر اهمیت پژوهش تاکید کردند و به اهمیت جایگاه مساله محور نیازسنجی درست در حوزه پژوهش اشاره کردند، ایشان همچنین بیان کردند که پژوهش در کتابخانه‌های عمومی باید به حل مسائل و مشکلات و چالش‌های این نهاد فرهنگی و مهم کمک کند. در ادامه به تشریح اهمیت به کارگیری نیروهای متخصص، متعهد و علاقه‌مند در کتابخانه‌های عمومی استان اشاره کرده و فرمودند در چند سال اخیر با حضور نیروهای متخصص در کتابخانه‌های عمومی استان شاهد تحولات خوبی بوده‌ایم.

دکتر محمدی عضو هیئت علمی گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه قم و رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی شاخه قم، تشکیل انجمن ارتقای کتابخانه‌های عمومی را گامی موثر در جهت بهبود جایگاه کتابخانه‌های عمومی دانستند و خواستار ایجاد شاخه‌های استانی انجمن در استان‌های مختلف و دارای ظرفیت شدند. رئیس انجمن کتابداری استان قم با اشاره به اینکه سومین جشنواره انتخاب پژوهشگران برتر علم اطلاعات و دانش‌شناسی استان قم در حال برگزاری است، تصریح کرد: در انجمن کتابداران استان قم تلاش می‌کنیم تا از ظرفیت دانشجویان برتر در عرصه‌های مرتبط استفاده کنیم.

در بخش سوم مراسم، دکتر محمد حسن‌زاده رئیس انجمن ارتقای کتابخانه‌های عمومی و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس به آسیب‌شناسی پژوهش در حوزه کتابخانه‌عای عمومی پرداختند. دکتر حسن‌زاده در سه بخش موضوع را بررسی کردند، ایشان ابتدا به تشریح پژوهش‌های انجام شده در حوزه کتابخانه‌های عمومی در ایران و جهان پرداختند؛ سپس چالش‌های حوزه پژوهش کتابخانه‌های عمومی را پایان‌نامه و مقاله محور و دانشگاهی، سنتی بودن ساختار، مستمر نبودن، حضور نداشتن متخصصان اجرایی در پژوهش‌ها، ضعف روش شناسی، کمبود مجلات حوزه کتابخانه های عمومی و ضعف نظری و نبود حمایت مالی برشمردند، رئیس انجمن ارتقای کتابخانه‌های عمومی در بخش پایانی سخنان خود به ارائه راهکارهای و پیشنهاداتی در جهت بهبود شرایط پژووهش‌های حوزه کتابخانه های عمومی پرداختند.

در پایان مراسم از پژوهشگران و دانشجویان برگزیده استانی در حوزه علم اطلاعات و دانش شناسی تجلیل شد. در این بخش از دکتر عیسی زارعی به عنوان پژوهشگر برتر دکتری، خانم نیره خداداد شهری در بخش دانشجوی دکتری، خانم فاطمه مسعودی در بخش پژوهشگر برتر فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد، آقای ایمان نریمانی در بخش دانشجوی کارشناسی ارشد، خانم فاطمه مهابادی در بخش دانشجوی کارشناسی تجلیل شد. خانم نرگس جعفرعلی به دلیل کسب نمره بالا در بخش دانشجوی کارشناسی به عنوان شایسته تقدیر انتخاب شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.