نامه قدردانی از دکتر مهراد

دکتر مهدی محمدی رئیس انجمن کتابداری و اطلاع رسانی استان قم طی نامه ای از زحمات و خدمات شایسته و جایگاه بی بدیل آقای دکتر مهراد تجلیل نمود. متن نامه به شرح ذیل می باشد: 

 

«اِنَّ اللّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّیَ یُغَیِّروا ما بِاَنفُسِهِم»

 مطالعه سرگذشت سرزمین‌ها نشان می‌دهد که همواره در این پهنه خاکی، افرادی ظاهر شده ­اند که سرنوشت دیگرگونه ­ای را بر مردم کشور خود رقم زدند. تاریخ  از این­گونه افراد به نیکی و خوشنامی یاد می‌کند. نام، یاد و آثار ماندگار این افراد همیشه با مردم کشورشان بوده و خواهد ماند. 

«اِنَّ اللّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّیَ یُغَیِّروا ما بِاَنفُسِهِم»

 مطالعه سرگذشت سرزمین‌ها نشان می‌دهد که همواره در این پهنه خاکی، افرادی ظاهر شده ­اند که سرنوشت دیگرگونه­ ای را بر مردم کشور خود رقم زدند. تاریخ  از این­گونه افراد به نیکی و خوشنامی یاد می‌کند. نام، یاد و آثار ماندگار این افراد همیشه با مردم کشورشان بوده و خواهد ماند. عظمت و بزرگی کارهای افراد تاثیرگذار در جوامعی که از زیرساخت‌های منظم و زیربناهای درست علمی برخوردارند، شاید چندان به چشم نیاید، اما وظایف چهره‌های ماندگار در کشورهایی که نظام و زیر ساخت منسجم علمی ندارند، بسیار سنگین هست. چرا که علاوه بر پیاده کردن افکار و عقائد خود، باید جامعه را نیز برای پذیرش شرایط جدید آماده کرده و عقلای قوم را نیز برای پیشبرد این اهداف با خود همراه کنند.

 «علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی» در ربع قرن حیات خود به مدد همت، تلاش و افکار بلند حرفه‌مندان خود، جامعه را آماده پذیرش این واقعیت مهم کرد که اطلاعات در کتاب و کتابخانه محصور نبوده و اطلاع‌رسانی  هم نمی‌تواند به ارائه خدمات به اندک گروه مراجعان کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی محدود گردد. بلکه محمل‌های اطلاعاتی از کتاب، مقاله، مجله، پایان‌نامه و لوح فشرده و… عبور کرده و امروز در قالب اشیای ‌دیجیتال تجلی پیدا کرده است و سازماندهی و اشاعه آن نیز در قالب الفاظی چون «کتابخانه‌های بدون دیوار یا بدون کاغذ» و تعابیری از این دست، تجلی یافته است که در عصر اطلاعاتی تخصصی بس والا می‌طلبد و شیوه‌های نوینی را نیز برای اشاعه نیاز دارد.

آماده‌سازی جامعه علمی و سیاست‌گذاران فرهنگی کشور برای پذیرش این تحولات و ورود به دنیای جدید «علم اطلاعات و دانش‌شناسی»، به ویژه در خانواده‌ای که بزرگان آن دارای اندیشه‌های متفاوت­اند، رنج و زحمت دوچندان رهبران و پیشتازان این مسیر را می­طلبد. چرا که پیمودن این مسیر بسی سخت و ناهموار، جز با همراه کردن اعضای خانواده و بهره‌گیری از خردجمعی مقدور نیست. در چنین شرایطی، جامعه محتاج پیشروانی است که هم «درک» داشته باشند و هم «درد». در جامعه علم اطلاعات‌و دانش‌شناسی، پروفسور جعفر مهراد از مدیرانی است که در دوران مسئولیت خویش، «درک» و درد» را با اکسیر «تدبیر» و «خرد جمعی» همراه کرده و همه ناممکن‌ها را ممکن ساخت. مهراد با تک تک اقداماتش از راه‌اندازی کتابخانه میرزای شیرازی و کتابخانه علوم و تکنولوژی شیراز گرفته تا ایجاد مرکز آی.اس.سی، راه‌اندازی رشته کتابداری در تمام سطوح در گروه کتابداری شیراز، پذیرش مسئولیت کمیته برنامه‌ریزی این رشته در شورای عالی برنامه‌ریزی، تصویب گرایش­های مختلف کارشناسی­ارشد و دکتری، بازنگری سر فصل دروس و…. سعی وافر نمود، چه به صورت عملی و چه به صورت نظری به تمام همکاران و شاگرادان خود در سراسر کشور این پیام را گوشزد کند که:

در این خاک

در این مزرعه پاک

به جز عشق

به جز مهر دگر هیچ نکاریم

 به راستی این ایمان به هدف و اعتقاد به خرد جمعی، دکتر مهراد را به جایی رسانده که آن دو فرزانه حوزه علم اطلاعات و دانش‌شناسی (پروفسور فتاحی و پروفسور فرج‌پهلو) از آن به عنوان «مدیری استثنائی و دست‌نیافتنی» یاد کردند. ما شاگردان و دوست‌داران این استاد بزرگ در گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی» دانشگاه قم و انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم، یکبار دیگر بر دکتر مهراد، چهره ماندگار این حوزه و آن فرزانه دوست‌داشتنی خسته نباشید گفته و توفیق روز افزون ایشان را از خدای منان خواستاریم. در پایان برای خودمان و سایرهمکاران خود در جای جای میهمن عزیزمان یادآور می‌شویم که باید شاکر و قدردان نعمت‌های این چنینی باشیم تا آن وعده الهی که فرموده « لَئِن شَكَرْتُمْ لأَزِيدَنَّكُمْ » تحقق یافته و تا خدای ناکرده به « وَلَئِن كَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِي لَشَدِيدٌ » گرفتار نشویم.

 

ان­شاء­الله

دکتر مهدی محمدی

عضو هیات علمی گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه قم

و رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم


  1. ناشناس گفت:

    متن نامه عالي بود.هم از لحاظ محتوا و هم از لحاظ ادبي.فقط اي كاش گفته مي شد كه اين قدرداني به چه مناسبت انجام شده است؟

  2. ناشناس گفت:

    سلام
    با تشکر از استاد محمدی که جایگاه پیشکسوتان این حوزه را عالی شمردند و به ما جوانترها یاد می دهند که چگونه شان و منزلت بزرگترها را نگه داریم.
    و امیدوارم در این مدت فعالیت دکتر مهراد، مهرادهای دیگری پرورش یافته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.