کارگاه فناوری‌های نوین در خدمات مجازی کتابخانه ها برگزار شد

به گزارش کمیته روابط عمومی و اطلاع‌رسانی انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم کارگاه فناوری‌های نوظهور در خدمات کتابخانه‌ها با تدریس دکتر علیپور حافظی (عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی) و تعداد ۴۰ نفر از شرکت‌کنندگان پنج شنبه ۳ مهر ماه از ساعت ۱۶ الی ۲۰ به صورت مجازی برگزار گردید. در ابتدای کارگاه دکتر مهدی محمدی عضو هیئت علمی دانشگاه قم و رئیس انجمن کتابداری استان قم ضمن عرض خوشامدگویی به ضرورت وجود چنین کارگاه‌هایی جهت دانش‌افزایی کتابداران اشاره داشتند. در ادامه جناب آقای دکتر علیپور حافظی به بیان سخنان خود پرداختند.

این عضو هیئت علمی صحبت‌های خود را با محورهای مورد توجه در توسعه کتابخانه شروع کرد. وی محورهای محتوا، خدمات، کیفیت، خط مشی، معماری و کاربر را به عنوان محورهای توسعه کتابخانه برشمرد و به زعم وی توجه به تمام محورها باید صورت گیرد. دکتر علیپور حافظی کاربر را یک منبع دانشی ارزشمند در کتابخانه دانست که در اکثر موارد نادیده گرفته می‌شود. در ادامه به الزمات بهره‌گیری از فناوری از منظر جامعه، نیروی انسانی، مدیریت و سازمان مادر، رسالت کتابخانه و برنامه‌ریزی اشاره کرد. این مدرس دانشگاه به بیان برخی مصادیق کارکرد صحیح فناوری در کتابخانه‌ها به همراه معرفی برخی نرم‌افزارهای سودمند و منابع رایگان در وب اشاره کردند.

دکتر علیپور حافظی بر بازیابی اطلاعات به جای بازیابی منابع اطلاعاتی و بحث دسترسی در مقابل مالکیت آن هم به صورت یکپارچه تاکید داشتند و معتقد بودند کتابخانه‌ها ارتباط مستقیمی با مبحث فناوری دارند. عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید چندباره بر برنامه‌ریزی، هدفمندی، اجرا و ارزیابی؛ بر توجه به این موارد در هر برنامه‌ فناورانه محور اشاره داشتند.

 

در ادامه کارگاه مدرس به برخی از فناوری‌های نوظهور در کتابخانه‌ها با ارائه مصادیق آن اشاره کردند. بهره‌گیری از میزبانی مجموعه‌های ابری نظیر آمازون S3، خدمات ابری تبیان، ایجاد وب‌سایت در بستر موبایل، بهره‌گیری از قابلیت‌های وب۲، استفاده از اینستاگرام، هشتگ‌سازی، استفاده از Crowdsourcing برای مجموعه‌سازی، Screencast، Google Voice، LibraryH3lp، استفاده از پادکست، و وبلاگ‌ها از جمله فناوری‌های مورد اشاره در این کارگاه بود. وی همچنین به ملاحظات استفاده از فناوری‌های نوظهور نیز اشاره کردند. وی کتابخانه‌های عمومی سیاتل، حسینه ارشاد، ملک، آستان قدس، کویاهوگا کانتی، و دنور را به عنوان نمونه‌های موفق ذکر کردند.

همچنین در حین کارگاه شرکت‌کنندگان به بیان دیدگاه‌ها و سوالات خود پرداختند. این کارگاه در ساعت ۲۰ به پایان رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.